

|
Начало » За нас


За нас
БУЛПРОФОР
е професионална браншова организация на лесовъди и други специалисти физически и юридически лица, които практикуват дейности в горското стопанство (по чл.39,ал.1 от ЗГ). Основана е на 28.01.2000 год. в гр.София.
Сдружението е една от малкото неправителствени организации в България и единствената браншова структура в горския сектор, която притежава сертификат за управление на качеството на база стандарта ISO 9001:2000, издаден от MOODY INTERNACIONAL.
ISO 9001:2000 Certified QMSystem, Moody International Q070203
Основни цели на БУЛПРОФОР са:
- Да координира усилията и да подпомага членовете си за тяхната пълноценна реализация като практикуващи специалисти и предприемачи в горския сектор.
- В Европейския контекст на развитие на България, да защитава и насърчава техните професионални, етични и материални интереси в страната и в чужбина.
За постигане на тези цели, БУЛПРОФОР осъществява следните основни дейности:
-
Поддържа и развива национална консултантска мрежа от Горски Информационни Центрове „Консултации и Услуги за собствениците на гори” - вътрешна организациоонна структура от горски предприемачи - физически и юридически лица с разнородна дейност в горите.
-
Провежда обучение, чрез курсове за квалификация, обмяна на опит в страната и чужбина на горски предприемачи за съвременни модели и практики за устойчиво стопанисване на горите и ползуване на горските ресурси.
-
Участва в проекти, програми и др.прояви на Европейската Комисия, ФАО, ПРООН - Проект Родопи, GTZ - „Проект за подкрепа на Агро и Горските структури в Родопите”, БШПГ - Фондация „Силвика” и др. донорски организации, които подпомагат и увеличават капацитета за ефективно управление на организацията и на нейните членове - предприемачи в горския сектор.
-
Издава справочно-информационна и учебна литература с практическа насоченост за широк кръг специалисти лесовъди и предприемачи в горския сектор.
-
Поддържа информационен горски портал http://www.bulfor.net/index.php с всеобхватна професионална и пазарна информация за горския сектор в България и за горските предприемачи.
-
Участва в различни форуми и води кореспонденция в подкрепа и защита на професионалните права и интереси на своите членове. В тази дейност БУЛПРОФОР си партнира с други браншови организации от горския сектор, вкл. на собствениците на гори, както и с други институции и ведомства.
-
Сътрудничи активно с държавни и неправителствени организации, вкл. с международни такива, за изработка и прилагане на:
§ нормативни документи и решения регулиращи стопанисването на горите в България, в т.ч. Националната Горска Сатегия;
§ за въвеждането на Европейски критерии за устойчиво развитие на горския сектор, вкл. IV-та Министерска Конференция във Виена-2003, горска сертификация, мултифункционално горско стопанство, опазване на биоразнообразието и т.н.
§ за въвеждане на ISO стандартите 9001-2002, 14000-2000, 18000-1999/2002 - Политики и планиране, Одити, Процедури и развитие, Мониторинг, Обучение.
§ за въвеждане на европейските стандарти за класифициране на необработени и обработени дървени материали;
§ за развитие на горската компонента от Националния План за развитие на селските райони (по ОС-1: за Подобряване на конкурентоспособността на горските предприемачи , по ОС-2: за Управление на земите /околна среда и селска природа/ и по ОС-3 Подобряване качеството на живот и насърчаване на разнообразието, вкл. и най-силно по компонента Квалификация и обучение на собствениците на гори и на самите горски предприемачи)
НАЦИОНАЛНА МРЕЖА
Горски Информационни Центрове
„Консултации и Услуги за собствениците на гори”
С приемането през 2001 год на документа „Концепция - Модел за консултиране и работа на частно-практикуващия лесовъд със собствениците на гори”, БУЛПРОФОР фактически има своята структурирана организационна форма на една стройна консултантска мрежа (съгласно приетата органограма).
Мрежата на горските консултанти, се разви основно през 2004-2005 г. с участието и подкрепата и на още други организации на предприемачи и собственици на гори. В началото на 2006 г към мрежата са включени 11 офиса в районите с голямо съсредоточие на недържавна собственост върху горите (в процес на регистрация са още 3 такива). За наше удовлетворение, доверието към работещите към тези центрове предприемачи непрекъснато нараства. Техният брой не е фиксиран, т.е. мрежата ще продължи да се развива в зависимост от реалните нужди.
ЧЛЕНОВЕТЕ НА БУЛПРОФОР
СА СПЕЦИАЛИСТИ И ФИРМИ РЕГИСТРИРАНИ
ЗА ЧАСТНА ЛЕСОВЪДСКА ПРАКТИКА
И ПРЕДОСТАВЯТ КОНСУЛТАЦИИ И УСЛУГИ В СЛЕДНИТЕ ОБЛАСТИ:
- Маркиране на подлежащи за сеч дървета и изготвяне на съпровож-дащите дейността отчетни документи;
- Събиране и добив на семена и производство на фиданки и други репродуктивни материали от горскодър-весни и храстови видове, създаване на горски култури и изготвяне на съпровождащите дейността отчетни документи;
- Изработване на задания и проекти, планове и програми за борба с ерозията и за биологична рекултивация на нарушени терени, както и проекти и ПСД за технически съоръжения;
- Добив на дървесина и изработване на транспортно-технологични проекти, планове и схеми за ползувания в горите и земите от ГФ и изготвяне на съпровождащите дейността отчетни документи;
- Горска инвентаризация, изработка на лесо-, лово- и парко-устройствени проекти, планове и програми за гори и земи от ГФ и технически задания за тях;
- Управление на гори и земи от ГФ;
- Оценка на гори и земи по базисни цени;
- Изработка на планове за управление на защитени територии и на задания за тях;
- Експертизи и консултации по лесовъдски дейности в горите и земите от ГФ;
- Изработка на стопански и бизнес планове, анализи и прогнози за собствениците на гори;
- Изработка на картни материали и ГИС за обекти от ГФ;
- Проекти за пътища и друга горска инфраструктура;
- Пректи за интегрално и устойчиво ползуване на природните ресурси;
- Други дейности и задачи свързани с горското стопанство и околната среда.
|
|
|
 |